Hata mesajı

  • Strict warning: captcha_get_form_id_setting() (/var/www/sufflor/profiles/openpublish/modules/contrib/captcha/captcha.inc dosyasının 74 satırı) içinde Only variables should be passed by reference.
  • Strict warning: captcha_get_form_id_setting() (/var/www/sufflor/profiles/openpublish/modules/contrib/captcha/captcha.inc dosyasının 74 satırı) içinde Only variables should be passed by reference.

We Will Rock You Müzikali

Ülker Sports Arena
168 TL
3 May 2013 - 21:00
MÜZIK
3 Ocak 2013

1970 yılında kurulmuş ünlü İngiliz rock grubu Queen’in unutulmaz 24 şarkısından oluşan We Will Rock You müzikali 3-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Ülker Sports Arena’da 16 kere sahne alacak.

 

Queen şarkılarından oluşan müzikalin fikri ilginçtir ki ilk önce aktör Robert De Niro’dan çıkıyor. Kızı Queen fanı olan De Niro grup üyeleri Brian May ve Roger Taylor’la tanışma fırsatı bulduğu 1996 yılında şarkılarınızla bir müzikal yapılsa güzel olmaz mıydı diyerek akıllarına giriyor. De Niro’nun prodüksiyon şirketi Tribeca fikri geliştirmeye çalışıyor ancak zor olacağı düşüncesiyle vazgeçiyor. 2000 yılında komedyen, yazar ve yönetmen Ben Elton; Brian May ve Roger Taylor ile görüşerek projeyi başlatıyor, hikaye ve şarkı bütünlüğü çalışmalarında da onlara danışıyor. Adını Queen’in en popüler şarkısı We Will Rock You’dan alan müzikal ilk olarak 2002 Mayıs’ında Dominion Theatre’da seyirciyle buluşuyor. Sergilendikten sonra Daily Mirror, Guardian gibi ünlü İngiliz gazeteleri tarafından eleştiri yağmuruna tutulsa, bazı eleştirmenler tarafından maddi çıkar için yapıldığı söylense de müzikalin büyük başarıya ve popülerliğe ulaştığı kazandığı onlarca ödülden ve 10 yıldır sergileniyor olmasından anlaşılabilir.

 

Trailerından da anlaşılabileceği gibi oyun kalabalık oyuncu kadrosu, görsel efektleri, sahne dekorlarıyla ve zaten hazırda olan mükemmel Queen şarkılarıyla seyirciyi heyecanlandırmayı, coşturmayı başarıyor. Müzikalin ilginç dekorları, kostümlerinin yanında ilginç bir senaryosu var. Küçük bir bilgi olarak da araya girelim, Ben Elton senaryoyu yazarken ünlü bilim kurgu filmi The Matrix’ten etkilenmiş. Müzikal günümüzden 300 yıl sonrasında yeni dünya i-Planet’ta ( bazı versiyonlarda Planet Mall) geçiyor. Ga Ga çocukları aynı oyunları oynuyor, bilgisayar yapımı şarkıları dinliyor, aynı kıyafetleri giyiyor, aynı şeyleri düşünüyor. Bir gün Galileo Figaro adındaki genç bir adam kafasında unutulmuş şarkıların sözlerini duymaya başlıyor. Öğretmeninin tavsiyesine uymayan Galileo sisteme karşı çıkınca polis tarafından yakalanıyor. Dünyayı kontrol eden tekel şirketin yöneticisi Killer Queen bir kehanetin haberini alıyor: Eski dünyaya ait müzik enstrümanları “yaşayan kaya” adında bir yerde saklı tutuluyor ve “parlayan yıldız” insanları bu saklı yere yönlendirmeyi bekliyor. Yaşayan kayaya gömülü olan gitarı çıkarması için Bohemien’ların bir kahramana ihtiyacı var. Bu kahraman da bizim Galileo. Galileo ve birlikte maceralara atıldığı genç kadın Scaramouche müzikalin son sahnelerinde “parlayan yıldız”ın Queen’in efsanevi vokali Freddie Mercury’nin heykeli olduğu, “yaşayan kaya”nın da heykelin işaret ettiği Wembley Stadyumu olduğu fark eder.

 

1991’de Aids’e bağlı zatüre yüzünden ölen Freddie Mercury’den sonra Roger May ve Brian Taylor bir süre müzik dünyasından uzak kalmış, 2004 yılı ve takibinde Queen+Paul Rodgers adıyla turneler yapmış ancak 2009’d dağılmışlardı. Queen’i canlı dinleme imkanımız yokken We Will Rock You müzikalini izleyip Queen şarkılarının heyecanını farklı bir boyutta yaşamak ve geçmişe ( ya da geleceğe) gitmek fena bir fikir değil.

 

Eh kısmetse dünyanın bir çok ülkesindeki insanları salladığı gibi We Will Rock You Mayıs’ta da bizleri sallayacak. Maalesef oyunun biletleri biraz tuzlu. Ancak oyuna kadar para biriktirebilmemiz için önümüzde 5 ay var deyip avunabiliriz –biletler tükenmezse tabii.