Hata mesajı

  • Strict warning: captcha_get_form_id_setting() (/var/www/sufflor/profiles/openpublish/modules/contrib/captcha/captcha.inc dosyasının 74 satırı) içinde Only variables should be passed by reference.
  • Strict warning: captcha_get_form_id_setting() (/var/www/sufflor/profiles/openpublish/modules/contrib/captcha/captcha.inc dosyasının 74 satırı) içinde Only variables should be passed by reference.

90'ların Rock Şarkıları

MÜZIK
7 Nisan 2013

 

Geçen hafta 2000'li yıllar için başlamış olduğum dosyaya bu hafta 90'lı yıllar ile devam ediyorum. 90'lı yıllar, özellikle ilk yarısında Grunge müziğin altın dönemi oldu. 80'li yıllarda zirve Glam Rock, Hard Rock ve Heavy Metal, 90'lı yıllarda etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başladı ve Nirvana, Pearl Jam, Alice In Chains başta olmak üzere Grunge tahtı yavaş yavaş eline aldı.(90'ların başlarında Guns N Roses'in fırtına gibi estirmeye devam ettiğini es geçmeyelim). Bu 10 yıllık sürece baktığımızda yüzlerce klasik şarkıdan bahsedebiliriz. Ben, o dönemde getirdiği sesin yanısıra günümüze kadar etkisi devam eden 20 şarkıyı yazdım.

 
The Cranberries / Zombie: The Cranberries grubu dünyaya tanıtmanın yanında, ölümsüzleştiren şarkı oldu. Şarkının hikayesi, İra terör örgütünün Londra'da bir çöp kutusunu bombayla patlatması sonucu ölen bir çocuktan esinlenerek yazılmıştır. Bu şarkıyla beraber "No Need To Argue" albümünün satış rakamı 17 Milyonu geçmiştir. 90'lı yıllarda The Cranberries'e ait diğer ses getiren çalışmalar, "Animal Instinct" ve "Just My Imagination " oldu.
 
Nirvana / Smells Like Teen Spirit: Birçok müzik otoritesi tarafından müzik tarihinin en iyi rock şarkısı seçilen Smells Like Teen Spirit, her rock müzik dinleyicisinin ilk dinlediği rock şarkılarından biridir ve bu konuda adeta marş gibidir. " Come As You Are " " Lithium " ve In Bloom" ile Nevermind albümü dünya genelinde 30 milyon satışa ulaşmış durumda.
 
Rem / Losing My Religion: İddialı sözlerinin yanısıra, zamana karşı meydan okuyan ve eskimeyen şarkılardan birisi olan Losing My Religion, sadece 90'lı yılların değil tüm zamanların en iyi şarkılarından birisi.
 
Radiohead / Creep: En meşhur Radiohead şarkısı. Birçok şarkıcı ve amatör grup tarafından sayısız kez yorumlanmıştır. Karma Police, No Surprises ve Paranoid; Radiohead'in 90'lı yıllardaki diğer hitleri olmuştur.
 
Metallica / Nothing Else Matters: Aslında listeyi ilk hazırlarken Unforgiven'ı yazmıştım. Enter sandman ise plaseydi ama yıllar geçtikçe Nothing Else Matters, Metallica ile en fazla özdeşleşen şarkı oldu. Şarkının içinde yer aldığı Black Albüm'den sonra Metallica için hiçbir şey eskisi gibi olmadı.
 
No Doubt / Dont Speak: 1996 yılının en fazla Amerikan Radyolarında çalan şarkısı, Gwen Stefani tarafından 7 yıl sonrasında ayrıldığı sevgilisine yazıldı. Billboard 100 Hot Airplay'de tam 16 hafta bir numarada kaldı ve bu o zamana kadar rekordu. (Bu rekor 1998'de Goo Goo Dolls - Iris ile kırıldı : 18 Hafta )
 
Rammstein / Du Hast: Sözleri Almanca olmasına rağmen dünya genelinde büyük ses getiren Du Hast, 90'lı yılların en sıradışı klasiklerinden biri oldu. Rammstein grubunun canlı performansı ile birleştiğinde, şarkı ayrı bir tat alıyor.
 
Guns N Roses / November Rain: 1987-1993 Yılları arasına damgasını vurmuş Axl Rose ve arkadaşlarının ( Yoksa Slash ve arkadaşları mı demeliydim ? ), 1992 yılında yayınladığı November Rain, 4 milyon dolarlık bütçesiyle, tüm zamanların en pahalı kliplerinden birisi oldu. November Rain'in yanı sıra Don't Cry ve Knocking on Heavens Door'da 90'ların klasikleri arasına girdi.
 
Rage Against The Machine / Killing In The Name Off:  Yazılmış ve popüler olmuş en eleştirel, en siyasi şarkıların başında gelir. Barlarda o kadar fazla çalınmıştır ki artık insanlarda bıkkınlık veren bir "yeteeeeer çalmayın artık "  tepkisi doğurmuştur. Remixleri de cabası.
 
Pearl Jam / Jeremy: Jeremy isimli bir çocuğunun intiharını anlatan şarkı, 1992 yılında en iyi klip ödülünü almasıyla,  grubun bir daha klip çekmeme kararı almasına sebep olmuştur. Şarkının çıkış noktasına bakarsak, Jeremy, Eddie Vedder'in çocukluğundaki hayali kahraman teorisini savunanların yanında, bir diğer teori de Jeremy'nin gerçekte yaşamış 15 yaşında intihar etmiş biri olduğu. Tüm zamanların en iyi Grunge şarkılarından birisi Jeremy mutlaka dinlenmeli, klibi izlenmeli ve Staind tarafından da coverlanan "Black"  şarkısı es geçilmemelidir.
 
Alice In Chains  / Man in the Box: Şahsi düşüncemi yazmış olsaydım eğer "Would"u tercih ederdim. Şu bir gerçek ki, 90'lı yıllarda günümüze göre biraz daha karanlık şarkılar var.Alice in Chains bu durumu en iyi hissettiren gruplardan biri. 2002 yılında aramızdan ayrılan Layne Staley'in vokalleri ve Jerry Cantrell'in wah efektli gitarlarıyla Man In The Box, bu dönemin en başarılı şarkıları arasında yerini aldı. Down in A Hole, Rooster ve Them Bones  en çok ses getiren diğer Alice in Chains şarkıları oldu.
 
Chumbawamba / Tubthumping:  90'lı yıllar aynı zamanda saman alevi gibi parlayıp hızlı sönen grupların dönemi oldu. Fifa 98'de duyduğumuz Tubthumping 90'lı yılların en çok ses getiren şarkılarından biri olsa da grup devamını getiremedi ve "One Hit Wonders" lar arasında yerini aldı. ( Bir diğeri için bkz : Spin Doctors - Two Princes )
 
Blur / Song 2:  2 dakika süren bu eğlenceli ve gaz şarkı Blur grubunu Amerika'ya ve sonra da tüm dünyaya tanıtmıştır. Fifa oyun serisinin belki de en meşhur şarkısı.
 
Eagle Eye Cherry / Save Tonight: Dinlenildiği ruh haline göre farklı anlamlar taşıyabilecek şarkılardan biridir. Mutlu bir anınızda dinlediğinizde içinizi kıpır kıpır eder. Bir kişiyle ayrılık öncesi dinlenildiğinde ise apayrı bir vurucu etki yapıyor(muş).Cover gruplarının olmazsa olmazlarındandır.
 
Oasis / Wonderwall: Şarkının yazarı Liam Gallagher, " o kadar iyi bir şarkı değil neden bu kadar tuttu anlamış değilim" diyedursun, otoriteler tarafından tüm zamanların en iyi şarkılarından biri kabul edilir. Sayısız kez farklı şarkıcılar tarafından yorumlanmıştır.
 
Green Day / Basketcase: Bu dönemdeki en vurucu punk rock şarkısıdır. Green Day'i dünya devi yapıp Dookie albümünün 14 milyon satmasına vesile olmuştur.
 
Offspring / Pretty Fly:  Tüm zamanlarından en iyi albümlerinden olan Americana'nın en fazla ses getiren şarkılarından biri.Albümün tamamını dinlemenizi şiddetle öneririm .(Bkz : The Kids Aren't Alright)
 
Santana / Smooth: 90'lı yılların sonunda gitar virtüözü Carlas Santana, vokallere Rob Thomas'ı almış ve bu inanılmaz şarkıya imza atmıştır. Supernatural albümünden...
 
Red  Hot Chili Peppers  / Californication: Kendi ile aynı ismi taşıyan albümün en fazla öne çıkan şarkısı.Aslında sayfalarca üzerinde yazılacak ve uzun uzun konuşalacak bir albüm.Bu albümden sonra Red Hot Chili Peppers tam anlamıyla sınıf atladı.
 
Eric Clapton / Tears In Heaven: Şarkıcının , kaza sonucunda ölen çocuğu için yazdığı duygu yüklü şarkısı.Artık aynı duyguları hissetmediği gerekçesiyle Eric Clapton tarafından konserlerde çalınmasa da Tears In Heaven , 90'lı yılların en başarılı şarkılarından biridir.
 
Ayrıca bir de bunlar var:
The Verve - Bittersweet Symphony 
Incubus-Drive
Pixies -Where is my mind
Survivor -Eye Of The Tiger
Jimmy Eat World - The middle
Lenny Kravitz - Are you gonna go my way
Beck - Loser
Foo Fighters - everlong
Blind Melon - No Rain
u2- One 
Goo Goo Dolls - Iris
Tool - Sober
Marilyn Manson - Sweet Dreams
The Cardigans - Love Fool
Tonic - If you could only see